Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Holding hands for tolerance and friendship

19.11.2018, w poniedziałkowe popołudnie, w murach Konopnickiej zrobiło się głośno, a to za sprawą przyjazdu naszych gości z Ramat Hasharon. W spotkaniu wzięło udział ponad 200 osób.

Poza integracją, toczyły się rozmowy na tematy lekkie i poważne. Młodzież mówiła o sobie, swoich zainteresowaniach, marzeniach i planach. Rozmawiała o tradycyjnej kuchni polskiej i żydowskiej, słynnych Polakach i Izraelczykach. Nie zabrakło również rozmów o wolności i niepodległości - „Droga do niepodległości Polski i Izraela” – w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i 70. rocznicę powstania państwa Izrael. Warsztaty miały dać młodzieży wiedzę i skonfrontować ją z zastanymi sposobami myślenia, rozpoznać i odrzucić stereotypy.

Tego dnia nie zabrakło również rywalizacji sportowej. Mecz koszykówki w wykonaniu męskich drużyn przyniósł zwycięstwo naszym gościom i był okazją do wspólnego dopingu i dobrej zabawy.

„Na początku bardzo się stresowałem, ale szybko obie grupy znalazły wspólny język. Warsztaty bardzo pomogły nawiązać dialog międzynarodowy i międzykulturowy, pomogły otworzyć obie grupy na nowe doświadczenia.  Rozmawialiśmy o różnych rzeczach z innych perspektyw niż dotąd. Spotkanie było niesamowite. Poznałem bardzo dużo wartościowych ludzi i tego spotkania nie zapomnę na długo!” (Albert Damdin - 3c LO)

„Spotkanie dało mi dużo satysfakcji bo nie wierzyłam w swoje umiejętności językowe.  Poznałam fantastycznych ludzi, nowy język, muzykę i nowe potrawy. Poznałam izraelskie odpowiedniki organizacji, z którymi mam styczność na co dzień (ich odpowiednik naszego harcerstwa). Miałam również okazję poznać nowe osoby z naszej szkoły. Reasumując, spotkanie uważam za bardzo udane i czekam na następne.” (Julia Górajczyk – 2b LO)

„Niezwykłe przeżycie. W odróżnieniu od zeszłego roku, spotkanie odbyło się w naszej szkole. Grupy szybko nawiązały ze sobą kontakt. Oprócz przygotowanych warsztatów rozmawialiśmy m.in. o różnicach kulturowych i zainteresowaniach. Grupa z Izraela okazała się bardzo otwarta i pozytywnie nastawiona. Przekazali nam mnóstwo energii. Po zajęciach odbył się mecz koszykówki, który wspólnie oglądaliśmy. Mimo widocznego na twarzach zmęczenia wszyscy nadal rozmawiali. Ciężko było nam się rozstać, żałowaliśmy, że nie możemy spędzić ze sobą kolejnych kilku godzin. Całe wydarzenie oceniam jako świetną możliwość nawiązania nowych znajomości i otwarcia się na ludzi i świat.” (Olga Leszkiewicz – 3b LO)

„Po rozpoczęciu warsztatów okazało się, że nie ma między nami żadnych barier, wszyscy właściwie od razu zaczęli ze sobą rozmawiać na różne tematy. Padały pytania z obu stron o szkołę, życie codzienne itp. Atmosfera była fantastyczna, a podczas warsztatów świetnie się bawiliśmy. Ogólnie uważam, że spotkanie było bardzo fajną sprawą i gdybym mogła, bardzo chętnie wzięłabym w nim udział również w przyszłym roku.” (Klara Kupisiak – 3c LO)

Wierzymy, że takie spotkania są najlepszym sposobem budowy dialogu polsko – żydowskiego.

Kinga Cieślak

.