Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Laboratorium w Pracowni Biofizycznej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego

Enzymy to katalizatory biologiczne, dzięki którym reakcje biochemiczne, naturalnie przebiegające w przyrodzie, są w organizmach żywych przyspieszane czasem milionkrotnie. Bez ich obecności życie na Ziemi nie mogłoby istnieć w obecnej formie. Z drugiej strony wysoka aktywność katalityczna enzymów jest czasem niepożądania, np. w chorobach nowotworowych, a skutecznie blokujące ich działanie substancje (inhibitory) stają się lekami. Każdy enzym katalizuje ściśle określoną reakcję, np.: acetylocholinesteraza odpowiada za rozkład acetylocholiny (neurotransmitera), a dehydrogenaza alkoholowa za metabolizm etanolu.

Uczniowie podczas warsztatów w laboratorium pracowali w grupach 5 – 6 osobowych mając do dyspozycji spektrofotometr (w niektórych przypadkach, dodatkowo, spektrofluorymetr), zestaw pipet i próbówek. Samodzielnie, pod okiem prowadzącego ćwiczenie, przygotowywali próbki do badań i wykonywali pomiary. Na zajęciach uczniowie pracowali z enzymem o nazwie fosforylaza nukleozydów purynowych (PNP), który odpowiedzialny jest za recykling cząsteczek wykorzystywanych do budowy DNA. W czasie warsztatów przeprowadzali pomiary aktywności katalitycznej, to znaczy zbadali, w jaki sposób różne czynniki fizykochemiczne wpływają na szybkość reakcji prowadzonej przez enzymy m.in. mierząc absorpcję powstającego produktu lub ubywającego substratu wyznaczali szybkość reakcji enzymatycznej; zbadali, jak stężenie substratu wpływa na wydajność pracy enzymu; sprawdzili, jaki wpływ na szybkość reakcji ma temperatura (jak ważna dla pracy enzymu jest odpowiednia temperatura) oraz dowiedzieli się, w jaki sposób można zahamować pracę enzymu.

E. Kalińska

.