Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


SESJA GEOGRAFICZNA „PROBLEMY DEMOGRAFICZNE DZISIEJSZEJ EUROPY”

 

5 czerwca odbyła się Sesja geograficzna pod hasłem „Problemy demograficzne dzisiejszej Europy”. Mottem sesji były słowa Francisa Bacona: „Prawdziwa wiedza to znajomość przyczyn.”Uczniowie klasy I G, która przygotowywała tegoroczne przedsięwzięcie, poszukiwali przyczyn obecnej sytuacji demograficznej Europy. Zanim przedstawiono problemy ludnościowe w Europie, uczniowie klasy IA: Bartłomiej Makówka i Patryk Krzyczkowski wprowadzili wszystkich w tematykę zagadnień demograficznych. Zaprezentowali najważniejsze pojęcia z zakresu demografii oraz wybrane teorie ludnościowe. Po takim wstępie, Magdalena Otowska  przedstawiła i omówiła strukturę demograficzną dzisiejszej Europy. Trendów i faktów demograficznych w krajach Unii Europejskiej dotyczyła prezentacja Alana Machaja, którą zaprezentowały: Magdalena Wiecińska i Weronika Szcząchor, a prognozy demograficzne dla Polski przygotowała i przedstawiła Kinga Ołtun.

Najbardziej kontrowersyjne było wystąpienie Łukasza Luczka, który wskazał na te aspekty obecnej sytuacji demograficznej, które niepokoją jego, jako nastolatka i powinny, co najmniej, wzbudzać pewną refleksję nad przyszłością u wszystkich przedstawicieli młodego pokolenia. Zaproponował też własne (czasami dyskusyjne) sposoby na rozwiązanie problemów demograficznych.

 Uczniowie wykazali się dużą wiedzą dotyczącą zagadnień ludnościowych, ale także przygotowali bardzo profesjonalnie swoje prezentacje. Dzięki temu, że zawierały one liczne materiały graficzne: mapy, wykresy, diagramy były ciekawsze i ułatwiały zrozumienie omawianych zagadnień. W tegorocznej sesji uczestniczyli uczniowie klas 1A, 1C oraz 1G. Omawianiu tych niezwykle ważnych i aktualnych problemów przysłuchiwała się także Pani Wicedyrektor Hanna Warzyńska, która na zakończenie sesji wręczyła prelegentom dyplomy a nauczycielkom, które zainicjowały i kierowały tym przedsięwzięciem (paniom: Edycie Senderowskiej i Renacie Banach) podziękowania.

Renata Banach

 

.