Wykład z fizyki biomedycznej

Data: 06.11.2019 r., godz. 20.00    933
"Jak badamy uszkodzenie i naprawę DNA, czyli czym zajmuje się radiobiologia”, to temat wykładu, którego wysłuchała klasa 2c

Dnia 6 listopada 2019r. klasa 2c uczestniczyła w wykładzie poprowadzonym przez Panią dr Beatę Brzozowską-Wardecką z Instytutu Fizyki Doświadczalnej, Zakładu Fizyki Biomedycznej UW. Temat wykładu brzmiał „Jak badamy uszkodzenie i naprawę DNA, czyli czym zajmuje się radiobiologia”.

Radiobiologia jako dyscyplina naukowa powstała na początku XX wieku, a jej rozwój jest ściśle związany z rozwojem radioterapii. Radiobiologia jest nauką zajmującą się wpływem promieniowania na komórki, tkanki i organizmy. Prowadząca przybliżyła etapy rozwoju radiobiologii. Omówiła również pojęcie promieniowania jonizującego które stanowi unikalne narzędzie służące do uszkodzenia nici DNA w ściśle kontrolowany sposób, zarówno pod względem czasu trwania tego procesu, jak i dostarczanej do komórki energii (w postaci dawki, podanej w Gy zdefiniowanych jako 1J na kg).

Celem wykładu było omówienie metod badawczych, pozwalających zmierzyć stopień uszkodzenia i naprawy DNA w komórkach ludzkich poddanych działaniu promieniowania jonizującego. Wykład ilustrowany był pokazami za pomocą dozymetru.

Autor: Ewa Kalińska