Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Spotkania Młodzieży ze Sprawiedliwymi

 

Polskie Towarzystwo Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata zaproponowało młodzieży szkół ponadgimnazjalnych wzięcie udziału w nowym przedsięwzięciu.

Ma ono na celu przekazanie młodym ludziom idei Sprawiedliwych i wiedzy na temat historii Polski z okresu okupacji oraz kształtowanie postawy tolerancji wobec innych narodowości. Powyższy projekt został objęty patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty i bierze w nim udział 40 mazowieckich szkół. W gronie tym znajduje się także nasza szkoła. Efektem całego przedsięwzięcia będzie książka pt. "Gdy otworzono drzwi...", na którą złożą się reportaże, eseje, opowiadania przedstawiające historie polskich Sprawiedliwych.

Projekt zaczęliśmy realizować w ferie, kiedy to uczniowie z kl. 2b (Gabriela Adamczewska i Weronika Mokos) i kl. 3i (Artur Świerczewski - fotografia) wraz z opiekunami odwiedzili mieszkańca Warszawy p. Władysława Hosticzko. Nasz bohater okazał się wyjątkowym rozmówcą, dzięki któremu mieliśmy możliwość poznania niezwykłych losów dwóch rodzin, polskiej i żydowskiej, połączonych przez wydarzenia II wojny światowej. Spotkanie trwało kilka godzin, ale nikt z nas nie czuł upływającego czasu.

Na podstawie zebranego materiału powstał już tekst do książki. Teraz przygotowujemy się do wizyty p.Władysława w naszej szkole, aby także inni mogli wziąć udział w spotkaniu ze świadkiem historii.

                                                                                              Kinga Cieślak, Renata Kamińska

.