Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Wycieczka kl. 2i do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku.

Dnia 11 lutego 2014 roku nasza klasa – 2i mogła uczestniczyć w niezapomnianej wycieczce. Wyjechaliśmy bowiem do Świerku, aby obejrzeć reaktor badawczy Maria. Przed zwiedzaniem, trzeba było jednak się przygotować. Usłyszeliśmy wykłady m.in. o promieniowaniu oraz zastosowaniu energii z elektrowni atomowych. Następnie musieliśmy zapoznać się z działaniem reaktora, jak też z zasadami zachowania się w środku. Nie trzeba było nikogo namawiać do zwiedzania.
Po wykładach zapoznawczych przyszedł czas na najważniejszy moment naszej wycieczki, którym było zwiedzenie reaktora Maria oraz dokładniejsze zapoznanie się z jego budową i obsługą. Po przejściu do innego budynku każdy z nas musiał założyć folie ochronne na buty oraz biały fartuch. Po dokładnej kontroli Licznikiem Geigera przeszliśmy do niedużej hali gdzie znajdowała się sterownia oraz model reaktora. Tam, krótki wykład o budowie reaktora i składowaniu odpadów radioaktywnych. Ze względów bezpieczeństwa klasa została podzielona na 2 grupy. Gdy pierwsza grupa zwiedzała „Marię”, a drugiej grupie opisano działanie prawie 45 letniej sterowni. Potem nastąpiło wejście do reaktora przez ogromne stalowe drzwi, z komorą ciśnieniową. Oczywiście zapewniono nas, że promieniowanie w środku jest niewielkie ale lepiej nic nie dotykać.
Po wejściu do ogromnej hali zobaczyliśmy naukowców którzy montowali (mechaniczne) ręce dzięki którym mogli manipulować radioaktywnymi elementami bez kontaktu cielesnego. Następnie przez specjalną szybkę w pokrywie basenu reaktora, stworzoną specjalnie na potrzeby zwiedzających mogliśmy zobaczyć wodę chłodzącą rdzeń reaktora i sam rdzeń reaktora ! Ciekawą rzeczą, którą mogliśmy zaobserwować patrząc na wodę chłodzącą było promieniowanie Czerenkowa, czyli promieniowanie widzialne emitowane przez cząstki poruszające się z prędkością większą niż prędkość światła dzięki czemu woda tak jakby świeciła na niebiesko. Po kolejnym krótkim wykładzie opuściliśmy najważniejsze miejsce naszej wycieczki. Przez komorę ciśnieniową wyszliśmy do poprzedniej hali. Na koniec zostaliśmy ponownie poddani kontroli licznikiem Geigera w celu sprawdzenia czy nikt nie został nadmiernie poddany promieniowaniu.
Wycieczka była ciekawa i jest warta polecenia.


Jakub Fonfara, Damian Sosnowski

.