Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Szkolna Sesja Humanistyczna „Przybyli – odeszli. Żydowscy mieszkańcy Legionowa.”

 

Szkolną Sesję Humanistyczną, która odbyła się 20.11. br., przygotowali uczniowie klas 1b, 2b i 2d pod kierunkiem nauczyciela historii pani Kingi Cieślak i nauczyciela języka polskiego pani Renaty Kamińskiej. Ich celem było przybliżenie problematyki stosunków polsko-żydowskich w I połowie XX wieku. Pierwsza część sesji poświęcona była historii lokalnej. W drugiej części uczniowie przedstawili krótką prezentację dotyczącą literatury podejmującej temat Holocaustu.           

Pierwsze wystąpienie poświęcone było pracy Przemysława Grochowskiego ucznia klasy 3c, zatytułowanej „Historia społeczności żydowskiej w Legionowie w latach 1918-1939”. Praca napisana na konkurs Fundacji Shalom pod kierunkiem nauczyciela historii p. Kingi Cieślak i przy wsparciu dr Jacka Szczepańskiego oraz pracowników Muzeum Legionowa została opublikowana w V tomie „Rocznika Legionowskiego”, który ukarze się na początku grudnia.

            Kolejnym punktem sesji była uroczysta premiera filmu „Legionowo i jego żydowscy mieszkańcy – tropem miasta, którego już nie ma…”. Film ten zrealizowany został w minionym roku szkolnym przez obecną klasę 2b, która wzięła udział w warsztatach Fundacji „Forum Dialogu Między Narodami”.

            Nie wszyscy legionowscy Żydzi zginęli w czasie wojny. Niektórzy uniknęli deportacji do obozu zagłady w Treblince, znajdując schronienie w domach Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata – aniołów z Legionowa. I właśnie temu zagadnieniu poświęcone było następne wystąpienie przygotowane przez uczniów klasy 2d.

            W drugiej części sesji zaprezentowane zostały wybrane przez uczennice klasy 1b utwory literackie podejmujące tematykę Zagłady.

.