Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Uczniowie „Konopnickiej” w gronie laureatów Ogólnopolskiej Prezentacji Finałowej Projektu „O tym nie można zapomnieć…- spotkania z kobietami, które przeszły piekło Ravensbrück”

14 czerwca 2012 r. w warszawskiej siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej odbyła się Ogólnopolska Prezentacja Finałowa Projektu „O tym nie można zapomnieć…- spotkania z kobietami, które przeszły piekło Ravensbrück”. W spotkaniu wzięły udział zespoły uczniowskie reprezentujące szkoły z całej Polski

 Przez kilka miesięcy pod kierunkiem swoich opiekunów młodzież przygotowywała notacje ze świadkami historii, którymi były więźniarki obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Celem projektu jest bowiem pogłębienie wiedzy uczniów na temat losów więźniów obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Zanim młodzież zaprezentowała efekty swojej pracy, uczestniczyła wcześniej w dwóch spotkaniach warsztatowych zorganizowanych przez Centrum Edukacyjne im. Janusza Kurtyki IPN Przystanek Historia. Potem był czas na indywidualne spotkania z byłymi więźniarkami obozu Ravensbrück i nagrywanie notacji. Uczniowie musieli przygotować godzinny film na temat losów wybranej więźniarki, następnie na prezentacji finałowej przedstawiali 5-minutowe zwiastuny swoich dzieł i opowiadali o przeżyciach, które towarzyszyły im podczas pracy nad tym projektem. Ich filmy i wystąpienia oceniało kilkunastoosobowe jury, w skład którego wchodzili przedstawiciele IPN, historycy, działacze organizacji pozarządowych oraz dziennikarze. Zadaniem jury było wyłonienie 4 zwycięskich zespołów, które w kwietniu 2013 roku pojadą do Ravensbrück na ogólnoświatowe obchody rocznicy wyzwolenia obozu. Miło nam, że w gronie zwycięzców znalazł się jeden z 4 zespołów reprezentujących LO im. M. Konopnickiej w Legionowie. Laureaci to uczniowie kl. 1c Katarzyna Idzkiewicz, Klaudia Koleszuk, Agata Jarkowska i Michał Maksimowicz. Warto zaznaczyć, że to już kolejny sukces uczniów naszej szkoły, biorących udział w tym projekcie. Uczennice „Konopnickiej”, uczestniczki zeszłorocznej edycji projektu w kwietniu 2012 r. taką podróż już odbyły, a ich wspomnienia z wyjazdu, który dostarczył im wielu wzruszeń, można przeczytać poniżej.

Szkolny koordynator projektu: Renata Kamińska

 

 

.