Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Wystawa pokonkursowa - Młoda grafika polska dla Niepodległej - do obejrzenia w Konopnickiej…

11 listopada 2018r. spełniło się największe marzenie Polaków! Przez 123 lata zaborów śniliśmy o wolności i o tę wolność walczyliśmy. Pamiętając o tych, dla których miłość do Ojczyzny ważniejsza była od życia, o pokoleniach Polaków przelewających krew za wolną Polskę, o „ojcach niepodległości”, o naszych przodkach pytamy dzisiaj „Czym dla Ciebie jest rok 1918?”

W poniedziałek (3.09.br.), w samo południe, w budynku Powiatowego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Legionowie przy ul. Piłsudskiego 26 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Młoda grafika polska dla Niepodległej”.

Dyrektor szkoły – Pani Jolanta Magda, po przywitaniu zgromadzonych gości przedstawicieli władz miasta i powiatu, mieszkańców Legionowa, nauczycieli i uczniów, poprosiła młodzież o złożenie kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego i tablicą upamiętniającą nauczycieli i pracowników tajnego gimnazjum i liceum w Legionowie. ”Jest to cenna inicjatywa, wpisująca się w obchody 100-lecia Niepodległości. Zapraszam uczniów i mieszkańców powiatu legionowskiego do wzięcia udziału w konkursie historyczno-plastycznym na plakat upamiętniający tę rocznicę.” Współorganizatorem przedsięwzięcia jest Muzeum Historyczne w Legionowie, którego dyrektor Jacek Szczepański podkreślił, że jest to kolejna już wspólna inicjatywa szkoły i muzeum.

Wystawa przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN to 13 wyróżnionych plakatów pokonkursowych zestawionych z ułożonymi problemowo planszami historycznymi. Całość tworzy barwną opowieść o Polsce XIX i XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem starań o odzyskanie niepodległości. Autorami zaprezentowanych plakatów są młodzi absolwenci uczelni artystycznych, którzy w nowoczesnej formie graficznej przedstawiają swoje postrzeganie tej ważnej rocznicy. Młodzi artyści językiem sztuki mówią o idei niepodległości, polskości i wolności. Ich prace zostały wykorzystane przez IPN do stworzenia prezentowanej wystawy, aby uczcić  obchody 100. rocznicy odzyskania Niepodległości. Prezentowana wystawa pokonkursowa odwiedza wiele miast Polski, a po opuszczeniu Legionowa prezentowana będzie poza granicami kraju.

Wystawę można oglądać do 20 września w godz. 9.00 – 15.00. Serdecznie zapraszamy.

Kinga Cieślak

Zdjęcia: Malwina Piorun

.