Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Eksperymentujemy z przedszkolakami!

Ponad godzinne spotkanie to m.in. wsypywanie, przelewanie, mieszanie, doświadczanie, pocieranie ciał, czarowanie, szukanie i sprawdzanie. Były to zajęcia praktyczne w których dzieci brali bezpośredni udział. Przedszkolaki zrobili m.in. samodzielnie piasek kinetyczny, ciecz nienewtonowską, wybuchający wulkan, wir mleczny, fizyczne jojo. Sprawdzili: Czy w mleku jest tłuszcz. Jak napompować balon nie dmuchając w niego. Dlaczego nie warto być „brudaskiem”. Dlaczego balon trzyma dwie szklanki. Jak zrobić młynek z puszki. Dlaczego ziemniak zanurzony do wody słonej wypływa na powierzchnię wody a w zupie tonie. Przekonali się w jaki sposób można pozbierać rozsypany cukier na stole lub skrawki papieru. Jak mając „czarodziejką różdżkę” można spowodować ruch metalowej puszki po ławce.

Dzieci mieli również możliwość eksperymentowania z magnesami trwałymi i igłą magnetyczną. Dużo radości sprawiła dzieciom zabawa  z zbudowanymi samodzielnie przez gimnazjalistów: maszyną hydrauliczną, żuczkiem poruszającym się po stole i świecącym czułkami, prostym silniczkiem elektrycznym.

Zajęcia były bardzo ciekawe i ekscytujące. Przedszkolaki chętnie wykonywali doświadczenia i odważnie zadawali pytania, nieświadomie wkraczając w świat nauki.

Udział przedszkolaków w pokazie był wspaniałą zabawą i stawianiem pierwszych kroków w świecie nauk ścisłych. Celem zabaw doświadczalnych było pobudzanie dziecka do myślenia, poszukiwania, działania, wyjaśniania i stawiania wniosków.

E. Kalińska

.