Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Konopnicka Szkołą Dialogu po raz kolejny…

Ich efektem była wycieczka i film nakręcony przez uczniów o historii miasta, którego już nie ma. Nie ma synagogi, nie ma kirkutu, nie ma namacalnych śladów obecności żydowskich mieszkańców w naszym mieście… A przecież w przedwojennym Legionowie mieszkali Żydzi, których w czasie II wojny światowej umieszczono na terytorium ludwisińskiego getta, a jesienią 1942 roku wywieziono do obozu zagłady w Treblince. Nasza młodzież opowiedziała tą historię, za co szkoła otrzymała tytuł Szkoły Dialogu 2012 roku. 

Konopnicka to szkoła, która od 2007 roku aktywnie włącza się w budowę dialogu polsko – żydowskiego uczestnicząc m.in. w międzynarodowym projekcie polsko – izraelskich spotkań młodzieży, konkursach Fundacji Shalom, programach związanych z kulturą i zagładą polskich Żydów. Dlatego też nie mogło nas zabraknąć w trakcie ubiegłorocznych obchodów 75. rocznicy zagłady legionowskiego getta. Uczniowie zorganizowali interdyscyplinarną sesję humanistyczną, a szkoła ogólnopowiatowy konkurs literacki poświęcony temu wydarzeniu. Te wszystkie nasze działania zostały docenione po raz kolejny.

1.03.2018 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbyła się uroczysta Gala Szkoły Dialogu. Gala jest zawsze okazją do podsumowań działań minionego roku i wyróżnieniem dla szkół, które realizują te projekty. Dla szkół kontynuujących, a było ich tylko czternaście w całej Polsce poza tytułem Szkoła Dialogu 2017 roku przygotowano specjalne podziękowania. W oficjalnym liście do Dyrektora Szkoły Pani Jolanty Magdy Wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Bogdan Borusewicz napisał: „Państwa mądra i konsekwentna praca związana z upamiętnieniem przedwojennej społeczności żydowskiej to przykład współczesnego patriotyzmu (…)  Zajmowanie się historią Żydów polskich buduje zrozumienie dla innych kultur oraz religii i stanowi wymierny wkład młodzieży i nauczycieli z Legionowa w przeciwdziałanie przejawom antysemityzmu i ksenofobii.”

To właśnie młodzież jest najlepszym ambasadorem dialogu między dwoma narodami.

Kinga Cieślak

Zdjęcia: Dariusz Kawka

.