Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Konopnicka otwarta na naukę i doświadczanie

Podczas wykładu podjęta była próba odpowiedzi na pytania związane ze światłem np. z jakich barw składa się światło białe, dlaczego tęcza jest kolorowa, dlaczego niebo jest niebieskie, a słońce o zachodzie jest czerwone? Czy nasze oczy zdolne są dostrzec coś więcej niż światło widzialne? Omówione było zjawisko rozszczepienia światła i załamania światła. Uczestnicy wykładu przekonali się, że oprócz światła widzialnego istnieje światło podczerwone i ultrafioletowe oraz poznali zastosowanie: promieniowania ultrafioletowego, promieniowania gamma i promieniowania podczerwonego. Poprzez wykonywanie różnych doświadczeń m.in. z wykorzystaniem kamery termowizyjnej, dowiedzieli się jak można wykryć ich obecność wokół nas. Prowadzący wyjaśnił i pokazał na czym polega zjawisko całkowitego wewnętrznego odbicia, polaryzacja światła, jak działa światłowód i gdzie jest wykorzystywany. Uczniowie sprawdzali jak działa soczewka i przekonali się dlaczego pod wodą, bez okularów widzimy „rozmyte” obrazy.

Na zakończenie spotkania Pan Profesor podarował książkę i wpisał nam dedykację. Książka jest dostępna w bibliotece szkolnej.

Wykład miał na celu rozwijanie zainteresowania naukami ścisłymi oraz zapoznania uczniów z podstawowymi prawami optyki.

E. Kalińska

.