Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Edukacja prawna – symulacja rozprawy sądowej w wykonaniu uczniów naszej szkoły

Na początku prowadzący spotkanie Sędzia Sądu Okręgowego zapoznał uczniów z historią budynku, podzielił uczniów na grupy zadaniowe podczas których zwiedzili budynek i zapoznali się z drukami obowiązującymi w poszczególnych wydziałach. Wszystkie grupy po zakończeniu zadania spotkały się na sali rozpraw. Prowadzący zapoznał uczniów z pracą Sądu Okręgowego, pracą sędziego, ścieżką kształcenia w zawodach prawniczych, tematyką najczęściej spotykanych rozpraw, doborem w trakcie rozprawy sądowej togi w odpowiednim kolorze żabotu w zależności od zawodu prawniczego.  Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań na nurtujące ich sprawy. Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali  specjalnie opracowane materiały niezbędne do przygotowania inscenizacji – symulacji procesu prowadzonego przez Sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie. Wcielając się w role powoda, pozwanego, adwokata, prokuratora, ławników oraz świadków, uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z procedurami oraz przebiegiem procesu sądowego.

Na zakończenie wizyty w Sądzie Okręgowym w Warszawie, Pan Sędzia przekazał na ręce opiekuna książkę „Apteczka prawna- Lex bez łez”. Książka jest dostępna dla wszystkich uczniów w bibliotece szkolnej.

Zajęcia były bardzo pouczające i ciekawe . Spotkanie obejmowało wiedzę na temat podstawowych praw oraz obowiązków, funkcjonowania profilaktyki i zwalczania przestępstw a także funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.  Odbyta przez uczniów edukacja prawna miała na celu zapobieganie wykluczeniu prawnemu w dorosłym życiu oraz służyła uwrażliwieniu na potrzebę zachowania porządku prawnego.

E. Kalińska

.