Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik

Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyła się dyskoteka generująca energię elektryczną z ruchu korzystających z niej. Podczas zwiedzania wystaw uczniowie mieli możliwość również obejrzenia wystaw czasowych:  „Poczuj atmosferę”, „Ustaw się pod wiatr” i „Podnieś ciśnienie”.  Uczniowie przez doświadczanie, dowiedzieli się: Ile waży powietrze? Dlaczego flaga łopocze na wietrze? Co łączy Daniela Bernoulliego z Różowym Słoniem? Co to jest atmosfera, jak mieszają się masy powietrza? Dlaczego wiatr chłodzi? Dlaczego nasze ciśnienie wewnętrzne równoważy się z ciśnieniem zewnętrznym-atmosferycznym?

Motywem przewodnim pokazu w Planetarium „Słoneczna podróż” w którym uczestniczyli uczniowie, był ruch Ziemi z którego wynikają pewne zjawiska astronomiczne oraz przyrodnicze. Prowadzący wyjaśnił sezonową zmienność wyglądu nocnego nieba, przyczyny występowania pór roku, zmiany oświetlenia różnych stref naszej planety, zjawisko polarnych dni i nocy na biegunach. Prezenter opowiedział również o dobowym ruchu strefy niebieskiej i o pozornej wędrówce Słońca po niebie.

Uczniowie uczestnicząc w wycieczce do Centrum Nauki Kopernik mieli możliwość zastosowania zdobytej wiedzy w praktyce oraz utrwalenia wiadomości tuż przed obowiązkowym dla wszystkich uczniów egzaminem gimnazjalnym z części przyrodniczej.

E. Kalińska

.