Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Interdyscyplinarna sesja poświęcona problematyce Zagłady Żydów

Historia legionowskiego getta i tragiczna noc jego likwidacji będąca de facto Zagładą jego mieszkańców była tematem wystąpienia naszego gościa Dyrektora Muzeum Historycznego w Legionowie pana Jacka Szczepańskiego.

Danuta Szklarek, Olga Jagiełłowicz, Maria Flisiuk, Zofia Jadwiszczok, Maria Kiersztyn i Wojsław Bielicki – czy te nazwiska mieszkańców Legionowa coś nam dzisiaj mówią? W okropnym czasie Zagłady, w okropnym czasie wojennej zawieruchy, stanowili wyjątek. Stanowili wyjątek postaw, dla których określenia nie znajdujemy dzisiaj słów. To był heroizm. Mimo grożącej kary śmierci pomagali ludności żydowskiej skazanej przez III Rzeszę na Zagładę. Po wojnie za swoje bohaterstwo otrzymali medal i tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Ich historie zaprezentowała na sesji grupa, która już w czasie wakacji przeczesywała zbiory Muzeum Historycznego naszego miasta.

Jak pisać o Zagładzie? Jak opisać świat nie do opisania? Żaden język nie jest w stanie wypowiedzieć obezwładniającej grozy, która towarzyszyła tym wydarzeniom. Zapisy Holokaustu należą zarówno do szeroko pojętej literatury faktu - dzienniki, pamiętniki, wspomnienia, jak i do literatury pięknej, w skład której wchodzą utwory poetyckie i prozatorskie. W trakcie sesji uczniowie zaprezentowali wybrane przez siebie utwory literackie i fragmenty relacji ocalałych z Zagłady.

Ostatnia część naszej sesji poświęcona była działalności artystycznej żydowskich malarzy, grafików, architektów, rzeźbiarzy i muzyków działających w getcie warszawskim. Uczniowie opowiedzieli jak wyglądała sytuacja artystów za murami getta oraz jaką rolę odgrywała ich twórczość. 

Na zakończenie spotkania pani Barbara Pamrów – zastępca naczelnika Przystanku Historia Centrum Edukacyjnego im. Janusza Kurtyki w Warszawie i Dyrektor PZSO – pani Jolanta Magda podziękowały młodzieży za jej pracę, zaangażowanie i wysiłek włożony w upamiętnienie żydowskich mieszkańców Legionowa, za ich dojrzałe spojrzenie na trudny czas II wojny światowej i Holokaustu, za chęć poznawania historii.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie ZSO nr 2 wraz z nauczycielami oraz wiceprezydent Miasta Legionowo pan Piotr Zadrożny.

Póki żyje ludzka pamięć, żyją Ci, którzy już odeszli…

Kinga Cieślak

 

PROGRAM:

1. Wystąpienie Dyrektora Muzeum Historycznego w Legionowie dr. hab. Jacka Szczepańskiego
- „Zagłada społeczności żydowskiej w Legionowie w okresie II wojny światowej.”

2. Wystąpienia uczniów pod kierunkiem:
– nauczyciela historii – mgr Kingi Cieślak
„Dobrzy ludzie w czasach zła… Sprawiedliwi mieszkańcy Legionowa.”
– nauczyciela języka polskiego – mgr Renaty Kamińskiej
„Świat nie do opisania… Literatura wobec Holokaustu.”
– nauczyciela historii sztuki – dr Izabeli Kamińskiej
„Życie artystyczne w getcie warszawskim.”

.