Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


W 226. rocznicę Konstytucji 3 maja 1791 r.

Uczniowie klasy 1 e w składzie Agatha Wróbel, Tomasz Wołos, Wiktor Dachniewski, Ewa Szypulska, Alicja Gronowska, Paulina Pawłowska i Karolina Wlazło w zwięzłej nocie informacyjnej przekazali meritum polityczne tamtego niespokojnego dla Polski okresu wraz z omówieniem przyczyn pojawienia się konstytucji, a także dalszego przebiegu historii państwa zakończonej tragedią rozbiorów wymazujących istnienie naszego kraju na mapie Europy.

Nad sprawnym przekazywaniem treści prezentacji multimedialnej czuwała niezawodna Aleksandra Jarosz z klasy 1 e. Dziedzictwo Konstytucji 3 Maja 1791 roku było na tyle wielkim testamentem politycznym upadającej Rzeczpospolitej, że było jednym z czynników świadomości narodowej utrzymującej naród w nadziei na odzyskanie niepodległości. Czekać trzeba było aż 123 lata, tak trudno i ciężko było zerwać kajdany rosyjsko-prusko-austriackie do chwili Wielkiej Wojny, z jednej strony zjawiska negatywnego dla wielu społeczeństw, z drugiej strony tak wyczekiwanej przez Polaków. Dwa czarne orły zaczęły walczyć z trzecim, wszystkie przegrały – Biały Orzeł narodził się na nowo jak feniks z popiołów…

 Daniel Mirosz


.