Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


DNI JĘZYKÓW OBCYCH 2017

Stałym elementem imprezy jest konkurs kulinarny „Smaki świata”, obejmujący kuchnie różnych narodów. W tym roku, dzięki młodzieży  klas gimnazjalnych i licealnych mieliśmy okazję spróbować potraw z najróżniejszych zakątków świata. Rozstrzygnięcie konkursu było bardzo trudne, ponieważ wszyscy uczestnicy wykazali się olbrzymim talentem kulinarnym, potrawy i przepisy zaprezentowane były w bardzo estetyczny sposób. Dodatkowo w trakcie konkursu zebraliśmy 230zł (najwięcej zebrała klasa 3A – prawie 60zł). Kwota ta zostanie przeznaczona na zakup książek w językach obcych do naszej szkolnej biblioteki. Bardzo dziękujemy uczestnikom i ich rodzicom za przygotowanie stoisk. Wyniki konkursu: I miejsce - kl. 1a (Meksyk),  II miejsce – kl. 1e (Włochy), III miejsce kl. 1A (Włochy). Wyróżniono trzy stoiska: kl. 2i (Turcja), kl. 1abc – grupa języka rosyjskiego (Rosja) oraz kl. 1b (Stany Zjednoczone). Gratulujemy także pozostałym uczestnikom konkursu: kl. 2C (Włochy), kl. 3A (Meksyk), kl. 2B (Francja), kl. 1C (Włochy i Stany Zjednoczone), kl. 2A (Indie).    

 Kolejnym przedsięwzięciem był konkurs „Stereotypy mieszkańców Europy”, zorganizowany w formie scenek, które miały na celu pokazanie uczniom naszej szkoły w dość zabawny sposób stereotypów dotyczących Europejczyków. Uczniowie podczas prezentacji mieszkańców państw europejskich, ukazywali różne przywary oraz zachowania typowe dla danego państwa oraz jego mieszańców. Zwycięska drużyna z klasy IA przedstawiła bardzo interesująco rozmowę typowego Anglika oraz Niemca, z zastosowaniem angielskich „small talks”. Zdobywcy drugiego miejsca, klasa Ic, w zabawny sposób przedstawiła Włochów z ich głośnym sposobem bycia. Uczniowie klasy 1e, którzy zajęli miejsce trzecie, doskonale ukazali nam naturę narodu francuskiego, który uważa, że Lingua Franca to język francuski, a cały świat uczący się języka angielskiego popełnia błąd. Klasa 1A natomiast przedstawiła nam zachowania zarówno Francuzów jak i Amerykanów względem cudzoziemców.

Tego samego dnia odbył się konkurs „Magiczne pałeczki”. Został on przygotowany i przeprowadzony przez uczniów klasy 3B. Brało w nim udział pięć klas – 1e, 2a, 2C, 2B i 1B. Polegał on na jak najszybszym zjedzeniu miseczki ryżu pałeczkami, jednak utrudnieniem było to, że uczestnicy byli karmieni przez inną osobę. Oto zwycięzcy: I miejsce – klasa 2a, II miejsce – klasa 2C, III miejsce – klasa 2B.

Odbyły się także warsztaty, mające przybliżyć uczniom jedno z azjatyckich państw – Japonię. Lekcję przeprowadziły trzy uczennice klasy 3B: Wiktoria Latoska, Magdalena Owczarek oraz Natalia Pyźlak.Uczestnicy mieli okazję obejrzeć prezentację, przedstawioną w języku angielskim, poznać najważniejsze japońskie zwroty oraz nauczyć się pisać w tym języku. Organizatorki ubrały tradycyjne dla omawianego kraju stroje i wręczyły każdemu uczniowi kartkę z jego imieniem napisanym po japońsku. Wydarzenie urozmaiciło swoją obecnością dwóch uczniów przebranych za samurajów.

W ramach Dni Języków Obcych  klasa II C była organizatorem konkursu karaoke dla wszystkich chętnych uczniów. Soliści śpiewali piosenki głównie w języku angielskim, usłyszeliśmy też piosenkę po rosyjsku, przy akompaniamencie gitary elektrycznej.

Wszystkie występy przyjęte były przez publiczność bardzo żywiołowo - uczniowie śpiewali razem z wykonawcami. Największe wrażenie zrobił występ Wiktorii Kożuch z kl. 2C, która za swój występ otrzymała główną nagrodę. Pozostałe nagrodzone osoby to: D. Antoszek i M. Rokicki z kl. 2C za wykonanie piosenki "Human".

Berlinale. Polowanie na niedźwiedzie. Tematem przewodnim „niemieckich” Dni Języków Obcych był Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie – Berlinale. Festiwal ten od 1951 roku pełnił nie tylko funkcję artystyczną, lecz był „oknem na wolny świat” podzielonej wówczas Europy. Dzięki prezentacjom Marty Wierzbickiej, Darii Szczęsnej i Aleksandry Adamczak poznaliśmy wybitne dzieła europejskiej kinematografii oraz polskie filmy i reżyserów nagrodzonych Złotymi i Srebrnymi Niedźwiedziami. Nie wszyscy uczniowie wiedzieli, iż statuetka jest związana z herbem Berlina. W zajęciach uczestniczyli uczniowie kilku klas. Przygotowali oni kolaże oraz uczestniczyli w quizie sprawdzającym wiedzę o Berlinale. Gratulacje dla Mateusza Ogrodnika oraz Mateusza Szelkowskiego!

Kolejny dzień rozpoczęliśmy na sportowo. Drużyny klas gimnazjalnych, reprezentujące siedem krajów rywalizowały w Mistrzostwach Świata w siatkówce.  W zawodach startowały drużyny: Belgii  (klasa 1A), Indii (klasa 2A), Jamajki (klasa 2B), Włoch (klasa 2C), Francji  (klasa 3A), Polski (klasa 3B), USA - Hawaje  (klasa 3C). Żeby przybliżyć nam kulturę swoich krajów uczestnicy turnieju pokazali tańce związane z państwami przez nich reprezentowanymi i przedstawili drużyny. Największy entuzjazm wzbudził taniec indyjski, a belgijkę zatańczyli także kibice. Wszystkim podobały się także pozostałe tańce rodem z Włoch, Jamajki oraz polski Krakowiak. Turniej sportowy charakteryzował się bardzo wysokim poziomem. Po rywalizacji w grupach do półfinału trafiły reprezentacje  Francji, Polski, Jamajki oraz Włoch. W wyniku pasjonującej walki tytuł Mistrza Świata zdobyła drużyna Francji,  która pokonała w finale drużynę Jamajki. Trzecie miejsce wywalczyła drużyna Polski. Zawody sędziowali uczniowie klas licealnych. Bardzo dziękujemy nauczycielom wychowania fizycznego, w szczególności pani Marioli Majcher, za przygotowanie i przeprowadzenie zawodów.

Równocześnie na małej sali gimnastycznej odbywały się konkursy wiedzowe, plastyczne i  czytelnicze dotyczące języka francuskiego i krajów frankofońskich. W przedsięwzięciach tych uczestniczyli również uczniowie zaproszonych legionowskich szkół. Więcej o tym wydarzeniu można przeczytać w odrębnym artykule.

Uczniowie klasy 3A przygotowali dla swoich kolegów z klas 2B i 3B humorystyczne scenki sytuacyjne dotyczące różnic pomiędzy brytyjską i amerykańską odmianą języka angielskiego oraz tzw. „false friends”, czyli wyrazów brzmiących podobnie w dwóch obcych językach, ale mających inne znaczenie. Dzięki zapoznaniu się z tymi charakterystycznymi słowami, już nigdy nie będą one dla nas źródłem nieporozumień.

W środę uczniowie klas 1A, 1C, 1B i 2B obejrzeli dwa przedstawienia przygotowane przez młodych „aktorów” z klas 1B i 2B. Uczniowie klasy 1B przedstawili scenkę „The Dentist”, natomiast klasy 2B „The Bank”. Zarówno pacjenci w poczekalni u dentysty jak i klienci banku odegrali swoje role bardzo profesjonalnie, dostarczając nam niesamowitych emocji, a przy tym wiele zabawy.

Podczas trzech Dni Języków Obcych mogliśmy podziwiać wystawę kartek wielkanocnych w różnych językach. Na konkurs wpłynęło 70 prac, głownie uczniów klas gimnazjalnych. Wybór najładniejszych i najbardziej trafnych kartek był bardzo trudny ze względu na bardzo wysoki poziom prac. Kartki były wykonane różnymi technikami, uczniowie wykazali się kreatywnością i pomysłowością w ujęciu tematu. Prace wykonano bardzo starannie. Jury pod przewodnictwem pani Izabeli Kamińskiej przyznało nagrody: I miejsce - Paweł Prus kl. 1b, II miejsce - Aneta Koperska kl. 3e, III miejsce Oliwia Mysiakowska kl. 1C. Ponadto przyznano 11 wyróżnień: Olga Niecikowska kl. 2B, Agata Milewska kl. 2C, Martyna Grochowska kl. 1b, Weronika Warzyńska kl. 1C, Aleksandra Tołkacz kl. 2c , Klaudia Rokicka kl. 3C, Zuzanna Golba kl. 3C, Julia Gromczewska kl. 3C , Bartosz Gierszynski kl. 3C, Sandra Kledzik kl. 3C, Wiktoria Musiał kl. 1B.

Dni Języków Obcych upłynęły w miłej atmosferze, pełnej radości i humoru. Połączyły one elementy nauki i zabawy oraz stanowiły niezwykłą motywację do działania zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów.

 Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, okazaną życzliwość i pomoc. Zapraszamy za rok na kolejne świętowanie Dni Języków Obcych. Dobra zabawa i nauka na wesoło – gwarantowane!

 Nauczyciele Języków Obcych

 

 

 

 

             

 

                                                                                  

.