Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Lwy, Smoki i Feniksy

W naszej szkole odbyła się dwudniowa konferencja pt. Lwy, Smoki i Feniksy, czyli o kulturze Dalekiego Wschodu, której przewodnim celem było pogłębianie wiedzy oraz tolerancji uczniów. Pierwszy dzień poświęcony był zagadnieniom merytorycznym – wykładom na temat kultur dalekowschodnich. W zakres tematyki weszły m.in. język, religia, rzemiosło artystyczne i sztuki plastyczne. Wśród referatów szczególnym zainteresowaniem cieszyły prezentacje Albertusa Steyna i Małgorzaty Zielińskiej Ceremoniał parzenia i picia zielonej herbaty, Mateusza Gapińskiego Orientalny ogród, Marceliny Barszczewskiej i Antoniny Lewickiej „Curiosita” na obszarze wschodniej Azji, Alicji Kmieć, Anny Raszyńskiej i Radosława Majstrenko O tradycjach Dalekiego Wschodu, Moniki Drabik i Magdaleny Paradowskiej Chińska moda według tradycji, Klaudii Leszczyńskiej, Klaudii Goluby, Patrycji Buraczyńskiej Japońskie horrory. Ukoronowaniem pierwszego dnia konferencji był wykład Anny Miedzik poświęcony orgiami. Uczniowie dowiedzieli się jak odległą historię posiada chińsko-japoński kunszt składania papieru, a także sami zmierzyli się z tworzeniem niezwykłych form poprzez wielokrotne składanie kartki papieru.
Podczas drugiego dnia skupiliśmy na kulinariach, a dokładniej japońskiej sztuce wykonywania sushi. Uczestnicy poznali technikę przyrządzania sushi-maków, ura-maków i nigiri-sushi oraz ich konsumowania za pomocą pałeczek. Zgłębili ponadto wiedzę dotyczącą parzenia zielonej herbaty. Warsztaty zakończyły się wspólną konsumpcją samodzielnie wykonanego sushi. Inicjatorką i prowadzącą przedsięwzięcie była dr Izabela Kamińska – nauczyciel wiedzy o kulturze w LO im. Marii Konopnickiej.

 
 
 
 

.